Winnica Patria została założona w 2007 roku
jako jedna z pierwszych winnic na Górnym Śląsku


Winnica Patria

Winnica obejmuje dwie działki, z których jedna mieści się w Imielinie, a druga w Mysłowicach. W Imielinie winnica leży na południowym stoku, nieopodal zbiornika wody pitnej Dziećkowice, w Mysłowicach położona jest w pobliżu rzeki Przemszy. Bliskość wody warunkuje specyficzny, łagodny mikroklimat, co korzystnie wpływa na kondycję krzewów winnych, a co za tym idzie, również na jakość wina. Dodatkowo "surowa", gliniasto-piaszczysta gleba, która nagrzewa się pod wpływem słońca a równocześnie nie przesycha, idealnie nadaje się do uprawy winorośli. Liczne minerały (dolomity, wapienie) i niewielka zawartość składników odżywczych w glebie, w przypadku uprawy krzewów winnych staje się zaletą, dzięki temu udaje się uzyskać cenioną wśród degustatorów mineralność w winie.

Tworzone przez nas wina są wizytówką miejsca z którego pochodzą - odzwierciedlają terroir (unikalne warunki geologiczne i klimatyczne) w jakim rosną krzewy winorośli.


Skąd pomysł na uprawę winorośli?

Winnica Patria stanowi przedsięwzięcie rodzinne, zrodzone z miłości do krzewu winnego oraz fascynacji bogactwem i różnorodnością aromatów oraz smaków wyczuwanych w winach.

Winnica - winogrono

Nasza winiarska pasja, zaczęła rozbudzać się wiele lat temu, podczas wakacyjnych wypraw do Hiszpanii, Włoch oraz na Węgry. Tam z podziwem obserwowaliśmy małe rodzinne winnice i ciężką pracę gospodarzy, ze smakiem próbowaliśmy win przez nich produkowanych, które tak bardzo różniły się od tych spotykanych na sklepowych półkach. Tak zrodził się pomysł uprawy własnych krzewów winorośli oraz produkcji dobrego, "pozbawionego chemii" wina dla siebie i znajomych. W 2007 roku zostały zasadzone pierwsze krzewy, z których już w 2009 roku uzyskano obfity zbiór owoców, a wino z nich wytworzone było niezwykłe. Zapadła decyzja o powiększeniu uprawy i dążeniu, własną pracą i zaangażowaniem, do stworzenia profesjonalnej winnicy i winiarni. Pielęgnacja krzewów, ich odpowiednie przycinanie oraz prowadzenie przyczyniły się do polepszenia walorów smakowych owoców. Zdobyta wiedza, uczestnictwo w szkoleniach, a przede wszystkim, nabywane z każdym rokiem doświadczenie w uprawie i produkcji sprawiły, że wina wytwarzane w winnicy były coraz lepsze. Dużą rolę w podniesieniu wiedzy o uprawie i procesie winifikacji odegrały również wizyty u znajomych węgierskich winiarzy, którzy dzielili się z nami swoją wiedzą o tworzeniu wina i pielęgnacji winorośli, tak by rodziła ona jak najlepsze owoce.

I tak z roku na rok nasadzenie naszej winnicy wzrastało, powiększało się grono wielbicieli naszego wina, a uprawa winorośli i produkcja wina stała się naszą największą pasją oraz sposobem na życie.

Obecnie na winnicy uprawianych jest około 4 000 krzewów na obszarze ponad 1 ha. Wina białe produkowane są z odmian winorośli: Seyval Blanc, Sibera, Bianca, Jutrzenka, Solaris, Sieggerebe, Traminer natomiast czerwone z odmian: Rondo, Regent, Cabernet Dorsa.

Copyright © 2023 Winnica Patria / Wszystkie prawa zastrzeżone.